Mersin

Baykal: ”Cumhurbaşkanı Mutlaka Uzlaşma İle Seçilmeli”

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Parlamento‘da bir uzlaşma sağlanması gerektiğini belirtirken, uzlaşmanın mümkün olmaması durumunda erken seçime gidilmesi gerektiği görüşünü savundu.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Deniz Baykal’ın başkanlığında toplandı.

Alınan bilgiye göre, toplantıda ülke gündemdeki konuları değerlendiren Baykal, Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik tartışmalara değindi. Cumhurbaşkanı’nın mutlaka uzlaşma ile seçilmesi gerektiğini belirten Baykal, bunun mümkün olmaması durumunda erken seçim kararı alınarak Meclis’in yenilenmesinin doğru olacağını söyledi.

Baykal, dünkü grup toplantısında gündeme getirdiği, Ağustos’ta yapılacak Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısına ilişkin değerlendirmelerini yeniledi.

Toplumda, ordunun tayin ve terfi sistemine müdahale edileceğine yönelik bir endişenin bulunduğunu öne süren Baykal, buna dikkat çekmek istediğini ve bu kuşkuları dile getirdiğini kaydetti.

YAŞ kararlarına müdahalenin, Türkiye‘de büyük sorunları beraberinde getireceğini belirten Baykal, geçmişte bu yönde bazı girişimler yaşandığını hatırlattı.

Parti içi çalışmalarının da değerlendirildiği MYK toplantısında, Genel Sekreter Önder Sav başkanlığında seçime hazırlık komisyonunun programı ele alındı.

Bu çerçevede, komisyonun 10 Haziran Cumartesi günü Mersin‘de, 11 Haziran Pazar günü de Adana’da bir toplantı yapması kararlaştırıldı.

Baykal: ''Cumhurbaşkanı Mutlaka Uzlaşma İle Seçilmeli''

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu