Toroslar

Toroslar Belediyesi 3 Ocak’a damga vurdu

MERSİN, (DHA)- MERSİN’de Toroslar Belediyesi, 3 Ocak Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100’üncü yıl dönümünde gerçekleştirdiği 3 Ocak Zafer Yürüyüşü, Kuvayi Milliye Karargahı’nın açılışı ve birçok etkinlikle yıl dönümüne damga vurgu.
Toroslar Belediyesi, 3 Ocak Zaferi’nin 100. yıl dönümünde Kuvayi Milliye Şehitlerini unutmadı. 4 Mayıs 1919’da işgaliciler tarafından şehit edilen Kuvayi Milliye Şehidi Ümmü Erdem ile işgal zamanında gazi olan Ümmühan Gün, Çavuşlu Mezarlığı’ndaki kabirleri başında dualarla yâd edildi. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın, kent tarihini ve kültürel mirası gün yüzüne çıkaran projelerinden bir olan ‘Kuvayi Milliye Karargahı’, Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. yıl dönümünde düzenlenen törenle açıldı.
Buluklu Mahallesi’nde, Milli Mücadele çalışmalarına karargâhlık etmiş, iki kattan oluşan eski konak restore edilerek, milli mücadelenin destansı hikâyesinin yaşayan örneği oldu. Şehit ve gazilerin anısı bir araya getirildi. Fotoğraflar, belgeler ve etnografik eserlerle donatılan bina, geçmiş ile gelecek arasında önemli bir köprü görevi görecek.
KURTULUŞ COŞKUSU CADDELERE SIĞMADI
Kurtuluş Günü etkinlikleri, Geleneksel 3 Ocak Zafer Yürüyüşü ile doruğa çıktı. Binlerce Mersinli yürüyüşte yerini alarak tüm Türkiye’ye bağımsızlık aşkını ve Mersin sevdasını gösterdi. Toroslar Belediye binası önünden başlayarak Kuvayi Milliye Caddesi, Hastane Caddesi, İstiklal Caddesi ve Sakarya Caddesi güzergahından Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren yürüyüşte Mersinliler, yaklaşık 200 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını birlikte taşıdı.
Kırımızı beyaza bürünen korteji izleyen çevredeki vatandaşlar ve esnaflar da alkışlarıyla destek verdi.
Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı Bando Takımı’nın, 3 Ocak Kurtuluş Günü dolayısıyla Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sergilediği gösteri de yoğun ilgi gördü. Başkan Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı etkinlikte, Bando Takımı, performansıyla, marşlarla milli duyguları en güzel şekilde yansıttı.
Toroslar Belediyesi’nin, Mersin Yazarlar Derneği (MEYAD) ile birlikte geleneksel olarak düzenlediği ‘3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu” konulu şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Başkan Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından dereceye giren şairlere Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle ödülleri verildi. Birinciye tam altın, ikinciye yarım altın ve üçüncüye çeyrek altının verildiği Şiir Yarışmasında jüri üyelerine de Başkan Yılmaz tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Toroslar Belediyesi 3 Ocak’a damga vurdu

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: