Mersin

Milli Savunma Bakanlığı, İDA-İHA Müşterek Operasyonu ile Sürü Konseptinde Saldırı Yapıldığını Paylaştı

Milli Savunma Bakanlığı, dünyada ilk defa İDA-İHA müşterek operasyonu ile sürü konseptinde saldırı yapıldığına dair görüntüleri paylaştı.

ASELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve su üzerinde yüksek hızla ilerleyerek içerdiği patlayıcının düşman hedeflerine çarparak patlatılmasını sağlayan Kamikaze İDA Albatros için Mersin‘de test atışı gerçekleştirildi. Test çerçevesinde, 8’li sürü halinde hareket edebilen Albatros, hedef gemiye yönelik saldırı gerçekleştirdi. Üzerinde ROKETSAN’a ait mühimmat bulunan Albatros Kamikaze İDA sürüsünden biri, hedef gemiye çarparak patladı. Başarıyla tamamlanan test atışı sonucunda 22 metrelik hedef gemi dakikalar içinde sulara gömüldü.

Atışlı testte Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Bayraktar TB2 İHA da görev aldı. Uygulanan senaryo kapsamında Bayraktar TB2 tarafından tespit edilen hedefe, insansız deniz araçları yönlendirildi. Böylelikle dünyada ilk defa İDA-İHA müşterek operasyonu ile İDA sürüsü kamikaze saldırı konsepti gösterilmiş oldu.

Mersin açıklarındaki test; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün ile ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve diğer yetkililer tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahında anbean takip edildi. Çevreye zarar vermemek için test öncesinde hedef geminin yıkanarak, yakıt ve yağ gibi kirlilik içerecek unsurlardan arındırıldığı belirtildi. – ANKARA

Milli Savunma Bakanlığı, İDA-İHA Müşterek Operasyonu ile Sürü Konseptinde Saldırı Yapıldığını Paylaştı

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: