Mersin

Mersin: Meü’de Ulusal Çevre Sempozyumu Bilgilendirme Toplantısı

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumbur, kaynak kullanımı, tarımsal faaliyetler, şehirleşme ve sanayileşmenin tahrip edici hızla değil, devamlılığı sağlayacak bir anlayış içinde, sürdürülebilir kalkınma ilkeleriyle uyumlu bir biçimde yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından 18-21 Nisan 2007 tarihleri arasında düzenlenecek olan Ulusal Çevre Sempozyumu ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumbur’un başkanlık ettiği toplantıya, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Arcasoy, öğretim üyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Güler, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, MESKİ Genel Müdürü Ömer Gülay, çeşitli firma ve fabrika temsilcileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Arcasoy, dünya ve Türkiye‘nin çevre açısından ağır bir yük altında olduğunu söyledi. Çevre sorunlarının çözümü için hassas olunması gerektiğini belirten Arcasoy, çevre mühendisliği eğitiminin güncelleştirilmeye ihtiyacı bulunduğunu, çevre ve doğa bilimleri eğitiminin ilköğretimle başlayarak verilmesi gerektiğini kaydetti.

Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumbur ise, sempozyumu düzenleme amacının, Türkiye ve Mersin’de ortaya çıkan çevre sorunlarının incelenmesi ve tartışılması olduğunu belirterek, bu yolla teknik ve bilimsel gelişmelerin geniş kitlelere aktarılması ile kamu ve üniversite temsilcileri, araştırmacı sanayici, işletmeci, firma temsilcisi, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve yöneticileri aynı platformda buluşturmak istedikleri söyledi.

Kumbur, “Hızlı ve dinamik kalkınma, toplumsal değişim ve sanayileşmenin yaşandığı ülkemizde, sanayileşme ve paralelindeki çarpık kentleşme, su, katı atık, kanalizasyon ve uygun olmayan yer seçimleriyle akılcı olmayan doğal kaynak kullanımı gibi sorunlar hızla büyümektedir. Kalkınma, kaynak kullanımı, tarımsal faaliyetler, şehirleşme ve sanayileşmenin tahrip edici hızla değil, devamlılığı sağlayacak bir anlayış içinde sürdürülebilir kalkınma ilkeleriyle uyumlu bir biçimde yönetilmesi gerekir. Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü olarak, ülkemizde ve kentimizde ortaya çıkan çevre sorunlarının belirlenmesi, bu sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili karşılıklı bilgilendirme çalışmalarının yapılmasını toplumsal bir görev saymaktayız” dedi.

Sempozyumda; “Çevre Bilinci ve Bilgi Sistemleri”, “Çevre Bilimleri ve Teknolojileri”, “Su Kaynakları ve Yönetimi”, “Çevre ve Sağlık”, “Çevre Korumada Medya”, “AB Uyum Sürecinde Çevre Sektörünün Durumu” gibi pek çok konu tartışılacak.

Mersin: Meü'de Ulusal Çevre Sempozyumu Bilgilendirme Toplantısı

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu