Mersin

Mersin: ‘mersin Serbest Bölgesi’nin Mevcut Durumu Ve Sorunları’ Toplantısı

Mersin Serbest Bölgesi’nin mevcut durumu ve sorunları verilen brifingle anlatıldı. Toplantıda konuşan Mersin Serbest Bölgesi İşleticisi A.Ş. (MESBAŞ) Genel Müdürü Edvard Mum, 5084 Sayılı Kanun ile, vergi uygulamasının etkisinin birçok alanda ciddi kayıplar yaşanmasına neden olduğunu vurguladı. Mum, kanunu 2019’a kadar yada Türkiye AB’ye girene kadar ertelenmesini talep etti.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy‘un katılımı ile gerçekleştirilen toplantı MESBAŞ İdari Binası’nda yapıldı. Toplantıda konuşan MESBAK Başkanı Ahmet Yılmaz, bölgenin tanıtım eksikliği yaşadığını belirterek, özellikle yaşanan olumsuz olayların da etkisi ile bölgenin kötü taraflarıyla anılır hale geldiğini söyledi. Mersin Serbest Bölgesi’nin tanıtıldığı sinevizyon gösteriminin ardından MESBAŞ Genel Müdürü Edvard Mum, bölge hakkında teknik bilgiler verdi. Açıklamalarında bölgenin yaşadığı sorunlara değinen Mum, 2004 yılında yürürlüğe giren 5084 Sayılı Kanun ile, vergi uygulamasının etkisinin birçok alanda ciddi kayıplar yaşanmasına neden olduğunu vurguladı. Yaşadıkları sorunları anlatan Mum, ”Vergi uygulamasının başlaması ve tahsiste çıkan sorunlar, ticaret hacmi, istihdam ve firma sayısında düşüşe neden oldu. Yasal düzenlemeler ve uygulamalarla dünyadaki diğer serbest bölgelerle rekabeti azaltacak sonuçlar doğdu” dedi. Mum, sıkıntıların aşılabilmesi için öncelikle vergi yükümlülüklerinin 2019 yılına veya Türkiye’nin AB’ye tam üye olma tarihine kadar ertelenmesi gerektiğini kaydetti. Mum, bir gazetecinin, ”20 milyar dolar civarında kaçakçılık yapıldığı” yönünde iddialar bulunduğunu sorması üzerine, ”Bunlar asılsız iddialardır. Bölgede toplam ticaret hacmine bakıldığında bu rakamın abartıldığı ortadadır. Belki geçmişte 3-5 firma bölgeye gölge düşürecek girişimlerde bulunmuş olabilir. Ama bugün tüm bunlar temizlenmiş durumda” diye cevap verdi.

Toplantıya katılanlar arasında yer alan Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Kuyu da, bölge hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Bölgenin kaçakçılıkla anılmasına yol açacak yaklaşımın gerçeği yansıtmadığını kaydeden Kuyu, Mersin Serbest Bölge Müdürlüğü, MESBAŞ, Gümrük Müdürlüğü ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nün ayrı ayrı çalışmasının boşluklara neden olduğunu, işlemlerin tek çatı altında yürütülmesi gerektiğini ifade etti. Kuyu, “Serbest Bölge ve MESBAŞ’ın denetim yükümlülüğünü yeterince yerine getirmesi halinde herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Serbest Bölge Müdürlüğü stokları kayda geçirip, sık sık denetler ve eksiklikleri bildirirse gereği yapılır. Bunlar yapılırsa, buranın adını kötüye çıkaracak şirketler barınamaz” diye konuştu.

Toplantının ardından Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ve toplantıya katılanlar Serbest Bölge’deki firmaları gezerek incelemelerde bulundu.

Mersin: 'mersin Serbest Bölgesi'nin Mevcut Durumu Ve Sorunları' Toplantısı

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu