Mersin

Mersin: Dünya Çevre Günü Etkinlikleri

Mersin‘de, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle çevre ve deniz kirliliğine dikkat çekmek için sembolik olarak deniz temizlendi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Deniz Temiz Kampanyası”, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, İl Çevre ve Orman Müdürü Recep Metin, Deniz Kurmay Albay Gökhan Çizmen ve beraberindeki heyetin Çamlıbel Marina’dan tekneyle denize açılmasıyla başladı. Bir süre deniz itfaiyesinin gösterisini izleyen heyete, diğer tekneler de “Kirletilen deniz, yok edilen umutlardır” yazılı pankartlarla eşlik etti. Buradan Mersin Limanı’na yaklaşan tekneden sembolik olarak denize pet şişe atılırken, şişe Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve diğer katılımcılar tarafından kepçeyle denizden alındı. Tekne, limanda bir süre gezdikten sonra asıl etkinliklerin yapılacağı Kültür Park Barış Meydanı Rıhtımı’na yanaştı. Tekneden inen protokol bir süre vatandaşlarla sohbet ettikten sonra Vali Hüseyin Aksoy ve Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Uğur Oral’ın da katılımıyla kutlama alanına geçti.

Çeşitli okullardan öğrencilerin ve sivil toplum örgütlerinin yoğun katılımının gözlendiği etkinlik, Özel Ata İlköğretim Okulu Ana Sınıfı öğrencilerinin “Bahar ve Çevre” konulu bale gösterisiyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Ulusal Çevre Andı okundu. MEÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Oral, teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanoğlunun doğal kaynakları hesapsızca sömürdüğünü ve çevre üzerindeki baskısını artırdığını belirterek, “Bu durum sonucunda ekolojik dengeler bozulmaya başladı. Dünyamız ilerisi için iyi şeyler vaat etmiyor” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise, Çevre Günü’nün anlamının büyük olduğunu ifade ederek, “Çevreye duyarlı belediyecilik anlayışımızla bu sene 2 projeye imza atıyoruz. 1 ay sonra Karaduvar’da yapılacak olan atık su tesisinin ihalesini yapacağız. Bu proje için 100 milyon YTL para nakit olarak kasamızda bekliyor. Diğeri ise ÇİMSA’nın kuzeyinde katı atık depolama tesisinin yapımı. Bu tesis bittiğinde Çavuşlu Mahallesi’ndeki çöplüğü kaldırıp yerini yeşil alan yapacağız. Vatandaşlar oraya piknik yapmaya gidecek” diye konuştu.

Özcan, yakın bir zamanda Barış Meydanı çevresinde vatandaşların denize girebileceğini kaydetti.

Vali Hüseyin Aksoy da, Mersin’in 321 kilometrelik kıyı şeridi ve yüzde 52’lik ormanlık alanıyla önemli bir potansiyeli olduğunu, bunun korunmasında resmi kurumların yanında sivil toplum örgütlerine de büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti. Çevre konusunda çalışmalar yapan TEMA Vakfı ile diğer örgütlere teşekkür eden Aksoy, “Çevre korumasında bilinçli davranmak, bizim ve daha sonraki kuşakların duyarlılığıyla olacaktır. Daha temiz bir çevre, yaşanılabilir bir çevre demektir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Mersin Çevre Koruma Vakfı tarafından yürütülen “Okullar Arası Kağıt Toplama Kampanyası” ve Tema Vakfı Mersin Temsilciliği’nin düzenlediği “Çöl ve Çölleşme” konularındaki resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere Vali Aksoy ve diğer protokol üyeleri tarafından ödül verildi.

ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Mersin İlköğretim Okulu öğrencilerinin yaptığı çevre dansı, izleyenlerin beğenisini kazandı.

Barış Meydanı’nda yapılan etkinliklerde, Roman Topluluğu’nun yaptığı müzik ve dans gösterisi büyük alkış aldı.

Vatandaşlar, etkinliğin ardından çevreyle ilgili sloganlar atarak Barış Meydanı’ndan Hilton Oteli’ne kadar yürüdü.

Mersin: Dünya Çevre Günü Etkinlikleri

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu