Mersin

Mersin: Dövizdeki Dalgalanma

Mersin Ticaret Borsası (MTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Vadeli İşlemler Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Özdemir, dövizde yaşanan dalgalanmalardan korunmak için Vadeli İşlemler Borsası’nın sığınılacak bir liman görevi yapabileceğini bildirdi.

Özdemir, Mersin’deki firmaların önemli bir kısmının döviz kurundaki değişmelere karşı çok hassas olduğunu ifade etti. İhracat veya ithalat yapan firmalarla döviz kredisi kullanan firmaların risklere karşı kendilerini mutlaka korumaları gerektiğini vurgulayan Özdemir, “Maalesef ülkemizin genelinde olduğu gibi, Mersin’de de firmalarımız muhtemel risklere karşı önlem almakta geç kalmaktadırlar. Geç kalmanın maliyeti ise oldukça ağır olmaktadır” dedi.

Ekonomik hayatta risklerle karşılaşmanın doğal olduğunu, ancak bu riskleri minimize etmenin de mümkün olduğunu belirten Özdemir, döviz kurundaki ani dalgalanmaların firmalar için oluşturduğu risklerden korunmanın en iyi yolunun Vadeli İşlemler Borsası’nda işlem yapmak olduğunu kaydetti. Özdemir, “Ancak Vadeli İşlemler Borsası firmalarımız tarafından yeterince tanınmamaktadır. Firma yöneticilerimiz, bu borsanın ne olduğu, nasıl çalıştığı ve kendileri için ne gibi imkanlar sunduğu konusunda bilgi sahibi değildirler. Tanıtım konusunda bankaların ve yatırım kuruluşlarının çok önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Vadeli İşlemler Borsası’nda işlem yapmanın çok kolay ve düşük maliyetli olduğunun altını çizen Özdemir, stopaj muafiyeti nedeniyle bu borsada işlem yapmanın avantajları olduğuna da dikkati çekti. Özdemir, “Nasıl basit bir aşı birçok hastalığa yakalanma riskini azaltıyorsa, Vadeli İşlemler Borsası da benzer şekilde ekonomideki risklerden olumsuz etkilenmeyi azaltmaktadır. Böyle bir olanak varken, bunu kullanmamanın açıklaması olamaz” şeklinde konuştu.

Mersin: Dövizdeki Dalgalanma

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu