Toroslar

Mersin Büyükşehir’den 2 sosyal yaşam merkezi

MERSİN, (DHA)-MERSİN  Büyükşehir Belediyesi, dezavantajlı bölgelerde başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere mahalle sakinlerinin sosyalleşmesine ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla sosyal yaşam merkezlerini hayata geçiriyor. Bu çerçevede Toroslar ve Akdeniz ilçelerinde birden fazla toplumsal ihtiyaca cevap verebilecek iki ayrı merkezin yapımı devam ediyor.
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından açılması planlanan Toroslar Sosyal Yaşam Merkezi’nin inşaat çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlardan gelen taziye evi talebi üzerine bölgenin ihtiyaçları belirlenerek yapımına başlanan kompleks; 6 kadın mesleki eğitim atölyesi, 45 öğrenci kapasiteli okul öncesi eğitim birimi, 350 öğrenci kapasiteli kurs, emekli evi ve 400 kişi kapasiteli taziye evini içerisinde barındıracak. Yerelden başlayan hizmetlerin daha iyi sonuçlara ulaştırdığı ilkesinden hareketle kurulan tesis ile verilen hizmetlerin yanında yapılacak organizasyonlarla vatandaşların sosyal yaşamının da canlandırılması planlanıyor.
Büyükşehir, aynı ihtiyaçları karşılayacak yapıda bir sosyal yaşam merkezini de Akdeniz ilçesi Hal Mahallesi’ne kazandıracak. İnşaatın hızla devam ettiği, bodrum, zemin ve 2 kattan oluşacak tesiste, taziye evi, mahalle mutfağı ile eğitim ve öğretimi destekleme kurs merkezi öğrencilerinin eğitimi için derslikler bulunacak.
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Özlem Yaşar, sosyal yaşamı canlandıracak Toroslar Sosyal Yaşam Merkezi ilgili olarak, “Çocuğu, kadını, engellisi, yaşlısı tüm bireyleri kapsayacak hizmetler planlıyoruz. Kreşimiz olacak, gençlerimiz için eğitimi destekleyici kurslarımız¸ emeklilerimizin sohbet edebilecekleri bir mekan, cenazelerde vatandaşlarımıza hizmet sunacağımız taziye evi gibi birçok etkinliği içinde barındıran komplike bir tesisimiz olacak burası” ifadelerini kullandı.
Tesiste verilecek hizmetleri bölge halkının ihtiyacına yönelik olarak planladıklarını belirten Yaşar, “Yerelden başlayan hizmetlerin daha iyi sonuçlara ulaştırdığı ilkesiyle hareket ediyoruz. Onun için muhtarımızla iş birliği halinde bu tesisi planladık. Yıl sonuna kadar yetiştirip, halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Başkanımız Vahap Seçer de bu işi belediyenin bir görevi olarak görmüyor, onun aksine yerel halkı destekleyerek güzel sonuçlara ulaşabileceğimiz bilinciyle bunu bir misyon ediniyor. Onun da verdiği destekle en kısa sürede halkımızın hizmetine açmak istiyoruz” dedi.
Tesiste yapılacak etkinlik ve hizmetleri de anlatan Yaşar, “Bu alanda vatandaşlarımıza hukuki destek, psikolojik destek, eğitim desteği, gelir edindirici kurslar, sosyal etkinliklerini yapabilecekleri çok amaçlı salonlar gibi hizmetlerimiz olacak. Okul öncesi çağdaki çocuklarımız için okul öncesi eğitim, okula devam eden çocuklarımız, gençlerimiz için okula destek kursları, halkımızın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda farkındalık eğitimleri planlanacak, konserler, anma günleri gibi etkinliklerimiz olacak” diye konuştu.
Halkkent Mahalle Muhtarı Mustafa Çetin, Başkan Seçer’in bölgenin özelliklerini dinleyerek, taziye evinin dışında birçok eksikliği belirledikten sonra bu hizmeti başlattığını anlattı. Çetin, şunları söyledi:
“Biz mahalle muhtarları olarak Vahap Başkanımıza Taziye Evi Projesi üzerine gittiğimizde, mahallenin coğrafik yapısını sorduğunda, 12 bin 500 seçmeni, 21 bin civarında nüfusu, 6 bin konut olduğunu söyledik. Sadece taziye evinin yetmeyeceğini, emekli sohbet evi, kreş, kadınlara kurs yeri, gençlere dershane yapılması gerektiğini söyledi. Bu düşüncesi için kendisine teşekkür ediyoruz. Mahallemizde Büyükşehir adına yapılacak olan her şeyi yaptılar, gerek aşevi, Adile Naşit kreşimiz, gerek evde bakım hizmetleri. Büyükşehir’e bütün alakalarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

Mersin Büyükşehir’den 2 sosyal yaşam merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: