Mersin

Mersin: Anamur’da Caretta Carettaları Koruma Timi Kuruldu

Mersin‘in Anamur İlçesi’nde, yumurtlama döneminde Akdeniz sahillerini tercih eden caretta caretta deniz kaplumbağaları için koruma timi kuruldu.

Anamur Kaymakamlığı ile Milli Parklar Mühendisliği işbirliğiyle kurulan caretta carettaları koruma timi, Kaymakam Ali Uslanmaz, İlçe Tarım Müdürü Niyazi Sarıoğlu, Milli Parklar Mühendisliği Görevlisi Kemal Dinç ile timde görevli 20 personelin katılımıyla tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Kaymakam Ali Uslanmaz, Akdeniz sahillerini tercih eden caretta carettaların yumurtalarından çıkan yavruların ilgisizlik yüzünden yok olduğunu, bu nedenle de Anamur’da caretta carettaları korumak amacıyla tim kurmak zorunda kaldıklarını ifade ederek, “Nesli yıldan yıla azalan bu güzel canlıların yok olmaması için bizler de bu çalışmayı Anamur’da başlattık. Milli Parklar Mühendisliği ile birlikte 20 kişilik bir ekip kurarak yumurtalarından yeni çıkan yavruları korumak istiyoruz. Cezai işlemler Kaymakamlık tarafından değil, Milli Parklar Mühendisliği tarafından uygulanacaktır. Akdeniz Bölgesi‘nin birçok kıyı şeridinde yapılan bu tür çalışmalarda yer alan ve bize destek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

Koruma timi, caretta carettaların haziran ve ağustos aylarında yoğun olarak yumurtalarını bıraktığı Anamurium Antik Kenti ile Mamure Kalesi arasında bulunan 17 kilometrelik kıyı şeridinde gece gündüz görev yapacak.

Mersin: Anamur'da Caretta Carettaları Koruma Timi Kuruldu

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu