Mersin

Kum Zambakları Çocuklar Tarafından Koruma Altına Alındı

Koparmasının cezası 244 bin TL olan kum zambaklarını çocuklar koruma altına aldı

MERSİN – Mersin‘de nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altında bulunan ve çiçek açma mevsiminde olan kum zambakları çocuklar tarafından koruma altına alındı. Çocuklar, koparmanın cezasının 244 bin 315 TL olan zambakları herkesin korumasını istedi.

Akdeniz‘e 321 kilometre kıyısı bulunan Mersin’de sahiller kum zambakları ile süslendi. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altında bulunan kum zambakları bir çok noktada olduğu gibi Erdemli Talat Göktepe Çamlığı sahilinde de kendini gösterdi. Bu yıl 244 bin 315 TL koparmanın cezası olan zambaklara ise çocuklar dikkat çekti. Çamlık sahilinde, Erdemli Belediyesi kum zambaklarını minik öğrencilerle birlikte koruma altına aldı.

Mavi ile yeşilin buluştuğu noktada kum zambakları için uyarı levhası asıldı, şerit çekildi. Minik öğrenciler de, öğretmenleriyle birlikte hazırladıkları renkli taşlarla kum zambaklarının zarar görmemesi için işaret bıraktı. Minik öğrenciler kalpler içerisinde “doğamızı koruyalım” mesajı verdi.

Kum zambakları çiçek açıyorsa, caretta carettalar sahile çıkıyorsa gelecek adına umut olduğunu ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “İklimi, denizi, doğası ve endemik bitkileriyle mükemmel bir konuma haiz olan bu kentte yaşamaktan hakikaten çok mutlu olduğumuzu ifade ediyorum. Kum zambaklarını kreş öğrencilerimizle birlikte koruma altına aldık. Bu kentte Akdeniz’de caretta carettalar sahile çıkıyorsa ve sahilde nesli tükenmek üzere olan kum zambakları açıyorsa, gelecek adına, çevre adına, gelecek nesil adına umut var demektir” dedi.

Çocuklar zambakları koruma altına aldı

Kum zambaklarını korumaya geldiklerini ifade eden çocuklardan Asya Liva Şahin, ” Çiçekleri korumamız gerekiyor, kum zambaklarını korumaya geldik” diye konuştu.

Arkadaşlarıyla birlikte kum zambaklarını korumak için geldiğini ifade eden Ahmet Eren de, çiçeklerin çevresine taş koyduklarına dikkat çekerek herkesi doğayı korumaya çiçekleri sevmeye davet etti.

Yaptıkları etkinlikten çok eğlendiğini ifade eden Arda Yılmaz da, “Bugün burada çok eğlendim. Taşları çiçeklerin yanlarına koyup daire yapıp onları koruduk” şeklinde konuştu.

Çiçekleri korumak gerektiğini ifade eden Onur Çetin de kimsenin çiçekleri koparmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Kum Zambakları Çocuklar Tarafından Koruma Altına Alındı

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: