Mersin

Konya: Bahçıvan’dan ‘et Ve Süt Piyasası’ Değerlendirmesi

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin et ve süt ürünleri ihracatında sıfıra yakın bir rakamda olduğunu öne sürerek, ihracatı olmadan yılda 12 milyar dolar potansiyeli olan başka bir sektör olmadığını söyledi.

Türkiye’nin dünyada en pahalı eti ve sütünü tükettiğini dile getiren Erdal Bahçıvan, “Gelişmiş ülkelerde tarımda hayvancılığın payı yüzde 75, kuru tarımın yüzde 25 iken, bizde bunun tam tersi. Bizde hala ahırında 1-2 tane büyük ve küçükbaş hayvanla hayvancılık yapmaya çalışanlar var. Böyle devam edersek hayvancılık sektöründe birkaç yıl içinde faciayla karşı karşıya kalırız” dedi. Sanayi olarak dünyayla rekabet edebilecek durumda olduğumuzu da ifade eden Bahçıvan, “Fabrika ve tesis olarak herkesle rekabet edebilecek konumdayız. Ancak hammadde kalitesi olarak hala düşük bir seviyedeyiz. Tesisle pazar gücü bir yere kadar. Fabrika sınırları dışındaki üretiminde yeterli kaliteye gelmesi gerekiyor. Hayvancılığın yıllık gayri safi milli hasılaya katkısı 10-12 milyar dolar. Bu sektör bu rakamı sıfır ihracatla yapıyor. Eğer insanımız bir yılda tükettiği et ve süt miktarını yüzde 50 arttırırsa bu rakamlar 25-30 milyar dolara çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye’de yaşanan kaçak et sorununa da değinen Bahçıvan, sorunun kolluk kuvvetleriyle aşılamayacağını belirterek, “Siz etinizi 6 dolardan satıyorsanız, sınırdan kaçak et getiren ise Mersin limanına 2 dolardan et satıyorsa bu kardan yararlanmak isteyecek çok insan olacaktır. Bunları jandarma emniyet güçleriyle sonlandıramazsınız. Bu tatlı kardan yararlanmak isteyecek çok insan olacak. Komünizmle yönetilen ülkelerde bile en büyük sektörler karaborsaydı. Siz bu konuda ekonomik olarak önlem almalısınız. Yarın sınırlar tamamen açıldığında Brezilya’dan ülkenize 2 dolardan et girmeye başlayacak. Biz dünyayla rekabet etmeye hazır olmalıyız. Düne kadar Çin’in tekstil sektöründe büyüyeceğini söyledik bakın şimdi birçok tekstil firmamız kapısına kilit vuruyor” dedi.

Konya: Bahçıvan'dan 'et Ve Süt Piyasası' Değerlendirmesi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu