Mersin

Cengiz Gökçel: “Pamukluk Barajı Açılırsa, Vatandaşımız Hem İçme Suyuna Hem de Sulama Suyuna Daha Ucuza Kavuşmuş Olacak”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin’deki Berdan Barajı‘nda kuraklıktan dolayı su seviyesinin yüzde 27’ye düştüğünü, buradaki suyun sadece içme suyu amacıyla kullanıldığını açıkladı. Pamuklu Barajı’nın projesinin henüz tamamlanmadığını belirten Gökçel, “Yüzde 37 kapasiteye ulaşmış. İsale hattı bitmiş olsaydı şu an bu suyu Mersinli, Tarsuslu çiftçilerimiz de kullanacaktı. Pamukluk Barajı’ndan gelen su; cazibe ile geldiği için enerji maliyetinden kurutulacak, vatandaşımız hem içme suyuna hem de sulama suyuna daha ucuza kavuşmuş olacak” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin’de yağışın mevsim normallerinin altında kalması nedeniyle yaşanan kuraklıktan dolayı barajların su seviyesinin düştüğüne dikkat çekti. Gökçel, Berdan ve Pamukluk barajlarının önünde, açıklama yaptı. Gökçel, Berdan Barajı’nın önünde şunları söyledi:

“BERDAN BARAJI’NDA ŞU AN KURAKLIKTAN DOLAYI SU SEVİYESİ YÜZDE 27 ORANINDA”

“Mersin ve Tarsus’un içme suyunu sağlayan sulama suyuna katkı yapan ve elektrik enerjisi üretilen Berdan Barajı’ndayız. Berdan Barajı’nda şu an kuraklıktan dolayı su seviyesi yüzde 27 oranında. Şu anda kritik bir seviyede. Tarımsal amaçlı su verilmiyor sadece içme suyu amacıyla kullanılan su veriliyor. Uzmanlar uyarıyor, küresel iklim krizi yaşıyoruz. Dolayısıyla yağış rejimi bozuldu, kuraklık, afetler yaşıyoruz. Burada yıllardır uyarıyoruz, 18 km kuzeyde, yukarıda Pamukluk Baraj projesi var. Pamukluk Barajı projesi 2015 yılında tamamlanıp hizmete girmesi gerekiyordu.”

Ardından Gökçel, Pamukluk Barajı’nda ise şu açıklamayı yaptı:

“PAMUKLUK BARAJI AÇILIRSA, VATANDAŞIMIZ HEM İÇME SUYUNA HEM DE SULAMA SUYUNA DAHA UCUZA KAVUŞMUŞ OLACAK”

“Pamukluk Barajı’ndayız, yüzde 37 kapasiteye ulaşmış.  Şimdi su burada duruyor, insanlarımız bu suyu kullanamıyor. İsale hattı bitmiş olsaydı şu an bu suyu Mersinli, Tarsuslu çiftçilerimiz de kullanacaktı. Eğer bu yatırım tamamlanırsa; Mersin kuraklıktan daha az etkilenecekti. İnsanlarımız içme suyu imkanlarına kavuşacak. Bunu Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer, Meclis’te de dile getirdi. Pamukluk Barajından gelen su cazibe ile geldiği için enerji maliyetinden kurutulacak, vatandaşımız hem içme suyuna hem de sulama suyuna daha ucuza kavuşmuş olacak. Topraklarımız, bahçelerimiz sulanırken çiftçilerimiz daha az para ödeyecekler.”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu