Mersin

Balıkesir: Tbmm Narenciye Araştırma Komisyonu Balıkesir’de

TBMM’de, “Yaş Sebze Meyve ve Kesme Çiçek ile Narenciye Üretimindeki ve İhracatındaki Sorunların Araştırılarak Alınması Gerek Önlemlerin Belirlenmesi” amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Balıkesir‘de üretici temsilcileriyle biraraya geldi.

Balıkesir Valiliği’nin koordinatörlüğünde Otel Basri’de yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Selahattin Kapucu, AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Akif Okur ve meclis üyeleri ile az sayıda oda başkanı ve üreticiler katıldı. Meclis Narenciye Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Ali Er, komisyonda bulunan 17 milletvekilinin de tarımla uğraşan isimlerden oluştuğunu ve farklı partilerden oldukları için yaptıkları işin siyaset değil çözüm amaçlı olduğunu belirtti. Salonda belediye başkanı olup olmadığını soran Ali Er, el kaldıran olmayınca yetkililerin bu işle daha fazla ilgilenmesi gerektiğini söyledi. Er, “Biz bu işi yapmış olmak için yapmıyoruz. Kendi yaptığımız işe biraz ilgi duymamız lazım. Buradaki ilgi yine de fena değil, ama, yetkililerin daha fazla ilgi duyması lazım” dedi. Üreticilerin sorularını da dinleyen Komisyon Başkanı Ali Er, bütün tarım müdürlüklerinin özellikle köylerdeki üreticilere her konuda ulaşmaları gerektiğini, bu konuda çok eksiklik bulunduğunu söyledi. Devlet tarafından verilen desteklerin büyük bölümünden birçok üreticinin haberi dahi olmadığını tespit ettiklerini bildirdi. Bu hususta İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri’nin sorumlu olduğunu hatırlatan Er, “Tarım Müdürlüğü yetkililerimizin bir eksikliği var. Üreticilerimizin, çiftçimizin, devletin verdiği destekten birçoğunun haberi yok. Özellikle yetkili arkadaşlardan rica ediyorum, en azından akşamları köylere gidip vatandaşlarımızı bilgilendirsinler. Köy kahvelerinin camlarına ilgili ilanları, duyuruları asıp duyursunlar” diye konuştu. Komisyon Başkanı Ali Er, desteklemelerle ilgili mecliste yeni yasal düzenlemeler yapılacağını, bunun kısa zamanda hayata geçeceğini açıkladı. Buna göre, birleşip büyük işletme olan üreticilerin daha çok devlet desteği alacağı belirtildi.

TBMM Narenciye Araştırma Komisyonu’nun önemine vurgu yapan Ali Er, ” Türkiye‘de üretimden ihracata kadar, devletten millete kadar ne yapabileceğimizi karşılıklı konuşalım diye çalışıyoruz. İnşallah bu görüşmelerimizin neticesinde olumlu şeyler çıkarırız. Yeni yasal düzenlemeler geliyor, biraraya gelip birleşenlere daha çok devlet desteği verilecek. Yıllardan beri eksiklik ve aksaklıklar oluşmuş. Ben 20 yıldır parlamentodayım, en kıdemlisi de benim, benden kıdemli adam da yok mecliste. Bu konuda İlk defa bu kadar geniş kapsamlı komisyon kuruldu. Meyve olgunlaştı, yeme zamanı geldi artık. Demek ki, devlet de bu hususta sıkıştığımızı gördü. Ben 20 yıldır kürsüde, ‘Sebze, meyve’ diye bağırdım. Ama, demek bugün anlaşıldı ki, böyle bir komisyon oluşturulabildi. Sıkıntı olmasa komisyona zaten gerek yok. Ayrıca, bu komisyonun siyasi bir yanı da yok. Tüm partilerin kurduğu bir komisyonuz. Neticede hepimizin yüzü gülecek inşallah” şeklinde konuştu.

Balıkesir: Tbmm Narenciye Araştırma Komisyonu Balıkesir'de

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu