Mersin

Ankara: Emekliler Toplu Sözleşme İçin Oturma Eylemi Başlatacak

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, emeklilere toplu sözleşme hakkı verilmesi için 2-3 Haziran tarihlerinde Türkiye‘nin 9 ilinde oturma eylemi gerçekleştireceklerini bildirdi.

DİSK’e bağlı Emekli-Sen üyeleri, toplu sözleşme hakkı için bugün öğle saatlerinde GİMA’nın önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. “İnsanca yaşam için toplu sözleşme”, “AK Parti sağlığı zararlıdır” diye slogan atan Emekli-Sen üyeleri, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” diye pankart açtı. Basın açıklaması yapan Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, yıllarca çeşitli hizmet sektörlerinde çalışarak emekli olan vatandaşların emeklik döneminde insanca yaşamalarının en doğal hakları olduğunu belirterek, “Bugün hizmetlerimizin karşılığını alamıyoruz. Bunun nedeni emeklilerin kendileri adına taraf olacak ve söz söyleyecek örgütlenmelerden mahrum bırakılmış olmalarıdır” dedi.

Beysülen, “Emeklilerin sendikası olmaz” diyenlere inatla örgütlendiklerini ve bugün 40 şube, 30 temsilcilik ve 40 bin üyeye ulaştıklarını hatırlattı. Toplu Sözleşme hakkı için Çalışma Bakanlığı’na başvurduklarını, ancak olumsuz cevap aldıklarını belirten Beysülen, yılmadıklarını haklarını aramak için 2-3 Haziran 2006 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Samsun, Gaziantep, Edirne, Mersin ve Kocaeli‘nde “İnsanca Yaşamak İçin Toplu Sözleşme” sloganıyla 2 günlük oturma eylemi yapacaklarını bildirdi.

Beysülen, emeklilerin TÜFE alacaklarının ödenmesi, ek ödemelerin verilmesi, toplu konut kesintilerinin ödenmesi, maaş ve hastane kuyruklarının önlenmesi, parasız sağlık, parasız eğitim hakkı, insanca, onurlu bir yaşam sürmek ve en önemlisi toplu sözleşme hakkı için oturma eylemi gerçekleştireceklerini ifade etti.

Emekli-Sen üyeleri, oturma eyleminin kamuoyuna duyurması için hazırladıkları bildirileri Kızılay Meydanı’nda dağıtarak basın açıklamasını sona erdirdi.

Ankara: Emekliler Toplu Sözleşme İçin Oturma Eylemi Başlatacak

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu