Mersin

Adana: Dtp Mersin İl Başkanı Bozan’ın Tutuklanması

Adanalı bir grup avukat, geçen ay “devletin bölünmez bütünlüğüne yönelik faaliyette bulunduğu” iddiasıyla tutuklanan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Mersin İl Başkanı Avukat Ali Bozan’ın serbest bırakılması için Adalet Bakanlığı‘na faks çekti.

Adana Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar adına basın açıklaması yapan avukat Aysun Salman, ülkedeki anti-demokratik uygulamalardan avukatların da nasibini aldığını, bunun açık örneğinin de Mersin Barosu’nda görev yapan meslektaşları Avukat Ali Bozan’ın tutuklanmasıyla görüldüğünü savundu.

Avukat Ali Bozan’ın kendi iradesiyle ifade vermek üzere savcılığa gittikten sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını belirten avukat Salman, “Meslektaşımız, aynı zamanda öngördüğü koşulları yerine getirerek kurulmuş bir siyasi parti olan DTP Mersin İl Başkanı’dır. Gerek mesleğini, gerekse siyasi faaliyetlerini hakkıyla yerine getirmeye çalışan meslektaşımız, Mersin’de eylem yapan bir kitlenin gösterisinin barışçıl ve demokratik bir şekilde geçmesi için çaba sarf etmiş, olay yerinde tedbir alan güvenlik güçleriyle eylemci kitle arasında arabuluculuk yapmıştır. Buna rağmen söz konusu olayda ortaya çıkan tüm olumsuzlukların sorumlusu olarak gösterilmiştir. Biz Adana Barosu avukatları olarak savunma mesleğine ve demokratik haklara yönelik tüm saldırıların son bulmasını, Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini ve meslektaşımız Ali Bozan’ın tutukluluk haline son verilmesini istiyoruz” dedi.

Avukatlar basın açıklamasından sonra Ali Bozan’ın serbest bırakılması için Adalet Bakanlığı’na faks çekti.

DTP Mersin İl Başkanı Avukat Ali Bozan, 31 Mart tarihinde Mersin’in Şevket Sümer Mahallesi’nde bir grup DTP’li ile birlikte düzenlenen gösteriyle Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde ölü bulunan PKK terör örgütü bombacısının cenazesinde yaptığı açıklamalar nedeniyle 4 Mayıs 2006 tarihinde çıkarıldığı Mersin 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nce “devletin bölünmez bütünlüğüne yönelik faaliyette bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Adana: Dtp Mersin İl Başkanı Bozan'ın Tutuklanması

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu